PROFILAKTYKA RAKA PIERSI NFZ

Rejestracja tel. 12 632-70-27 kom. 503-405-366

Badania mammograficzne Kraków

Badania mammograficzne: wykonywane są bezpłatnie w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki Wczesnego Wykrywania Raka Piersi finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W ramach tego programu Panie mają możliwość wykonania badania mammograficznego w naszej pracowni w systemie mobilnym.

Mobilna pracownia mammograficzna Centrum Medycznego Maszachaba jako realizator programu NFZ posiada wszelkie niezbędne pozwolenia i atesty oraz podlega okresowym kontrolom (WSSE, NFZ).

Mammografia to radiologiczna metoda badania piersi. To seria 4 zdjęć rentgenowskich. Badania wykonuje się specjalnym aparatem wytwarzającym promieniowanie rentgenowskie. Uzyskane zdjęcia, tzw. mammogramy, pozwalają uwidocznić prawidłowe struktury piersi i ewentualne zmiany w ich obrębie. Mammografia jest jednym z najlepszych sposobów wykrywania raka piersi – czułość tej metody w tym schorzeniu jest oceniana na 80-95%. Jest to jedyna uznana metoda badań przesiewowych w tej dziedzinie.

Program badań jest skierowany do kobiet:

  • w wieku 50-69 lat
  • ubezpieczonych
  • które nie wykonywały badania w ciągu ostatnich 24 miesięcy
  • u których w najbliższej rodzinie (matka, siostra, córka) zdiagnozowano raka piersi – mogą wykonywać badanie co 12 miesięcy
  • u których wcześniej nie rozpoznano raka piersi

Badania mammograficzne:

  • są bezpłatne
  • nie wymagają skierowania
  • wykonywane są w mobilnej pracowni, która jest przystosowanym pojazdem do wykonywania badań mammograficznych w systemie objazdowym
  • zdjęcia wykonywane są techniką pośrednią cyfrową aparatami SIEMENS
  • pracownia mobilna posiada wszelkie niezbędne pozwolenia i atesty oraz podlega okresowym kontrolom (WSSE, NFZ)

Przebieg badania:

Przed badaniem każda pacjentka wypełnia w poczekalni ankietę zdrowotną. Następnie udaje się na badanie, które trwa zaledwie kilka minut. W trakcie badania każda pierś jest delikatnie uciśnięta. Ucisk może powodować dyskomfort, jednak badanie nie jest bolesne, a mocno uciśnięta pierś daje gwarancję prawidłowo wykonanego badania. Analizę zdjęć mammograficznych wykonuje 2 lekarzy specjalistów radiologów. Prawidłowy wynik badania zostaje przesłany pocztą do pacjentki. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości wynik wraz ze zdjęciem na płytce oraz skierowaniem do placówki etapu Pogłębionej Diagnostyki i wykazem takich placówek wysyłany jest listem poleconym i dostarczany jak najszybciej. Przypominamy wszystkim paniom o konieczności zgłaszania się ze skierowaniem do placówek etapu Diagnostyki Pogłębionej.

Zaproś mammobus do siebie!
Promocja profilaktyki!

Naszą ofertę badań mammograficznych kierujemy do firm, instytucji, pracodawców i samorządów lokalnych. Zachęcamy do wspólnej organizacji akcji profilaktycznych oraz do finansowania badań mammograficznych dla kobiet nie objętych programem NFZ tj. w wieku 40 – 49 lat oraz powyżej 69 roku życia. Mammobus stanowi doskonałe uzupełnienie oferty festynów i pikników zdrowotnych itp.

Kontakt – Koordynator ds. programu:

Dominika Bąk:,

email: mammografia@maszachaba.com.pl

telefon: 501-620-281